Azure Day North Poland, day 0

Ze Śląska do Gdyni jest nie tak całkiem blisko, a konkretnie jakieś pięć godzin jadąc w miarę przepisowo. Na szczęście cuda techniki umożliwiły słuchanie sobie w tym czasie różnych ciekawostek. Trochę od Pana Aniserowicza, trochę od Pana Szafrańskiego, trochę z jeszcze innych bajek 😉

Udało się też, już na miejscu, spotkać paru interesujących ludzi, z niezwykle ciekawymi doświadczeniami. Zapowiada się świetnie. Na deser to takie duże, mokre, co tu jest obok:

gdyazureday

 

Azure Functions by Troy Hunt

Czyli następny “duży” w Microsoftowym, Azurowym świecie pisze o tej usłudze. Ja tam nadal jestem trochę obrażony, ale że wyszły mi inne tematy, to badanie dziwnego zachowania schedulera jeszcze sobie leży na liście to-do. Wracając jednak do sedna – Troy Hunt pisze jak zwykle na przykładzie swojego sztandarowego serwisu – Have I Been Pwned, który hostuje w Azure. Podaje tam swój use case z demonstracją wykonania i efektów, które akurat on osiągnął. Porusza też kwestię kosztów. Można przeczytać, chociaż mnie tam już wiele nie zaskoczyło. Za to całego bloga zdecydowanie warto odwiedzać. W kontekście Azure można tam znaleźć jeden z lepszych w Internecie opisów wykorzystania Storage (akurat Table Storage) i możliwości tej usługi. Polecam.

onyszko.com

Czyli znany ekspert bloguje. Z resztą nie pierwszy raz, ale kiedy poprzednio blogował więcej, ja jeszcze nie zajmowałem się na co dzień branżą IT, a już chmurą to wcale.

Tomasz Onyszko w ciągu ostatniego kwartału wskrzesił, czy też raczej rozpoczął na nowo, swojego bloga na którym znaleźć można przemyślenia zarówno związane z techem jak i z życiem czy karierą jako takimi. Wpisy nie pojawiają się powalająco często, ale są bez wątpienia ciekawe i co chyba najważniejsze nie wzięte z sufitu tylko podparte solidnym doświadczeniem. Ostatni post dotyczący (w dużym uproszczeniu) prywatności, przetwarzania danych na pieniądze – kawał contentu, nie tylko nakreślającego koncepcje, ale też bardzo, bardzo praktycznego.

Czytam, polecam. Tomasz Onyszko blog.

MAUGP WAW 8…

Czyli spotkanie grupy azurowej w stolicy. Troszkę inne niż zwykle, bez partnera spotkania i bez sesji partnerskiej. Dzięki temu więcej czasu dostało dwóch prelegentów. Moim zdaniem to dobrze zrobiło prezentacjom, na wszystkich spotkaniach w których uczestniczyłem do tej pory (a było ich już kilka) często towarzyszyło mi wrażenie, że można by było jakiemuś tematowi poświęcić więcej czasu. Tym razem ciekawych informacji było więcej, profit.

Sesje ciekawe, w końcu usłyszałem coś, co jakoś do mnie przemówiło w kwestii DevOps. Niby próbowałem parę razy załapać o co chodzi, ale jakoś niezbyt szło. Dariusz Porowski dał radę i chętnie posłucham kolejnych, zapowiedzianych, wystąpień w tym temacie.

Michał Furmankiewicz, nieliczny wśród aktywnych developerów w grupie, sprzedał dużo ciekawostek na co należy uważać i o czym pamiętać korzystając z różnych PaaSowych usług. Także zapowiedział, że da radę uzbierałoby się tego więcej, także kolejne spotkania grupy zapowiadają się potencjalnie bardzo ciekawie.

Tydzień z Azure powraca!

Nie wypada tutaj nie wspomnieć o tym, że po długiej przerwie powraca seria Tydzień z Azure, w której Tomasz Wiśniewski, Technical Evangelist w Microsoft, prezentuje nowości ze świata Azure, często zapraszając ciekawych gości do współprowadzenia. W odcinku wskrzeszającym serię o różnych sprawach, o niektórych z nich już tutaj było, np. o nowym Azure Fundamentals, czy o preview MySQLa przypiętego do Web Appa. W przypadku tego drugiego można zobaczyć pełne demo, od stworzenia usługi do publikacji prostego projektu demonstrującego administrowanie i łączenie się z bazą MySQL. Oprócz tego jeszcze parę drobnostek, które w międzyczasie ujrzały światło dzienne.

Odcinek do obejrzenia na Channel9: